Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prishtinës, Përparim Rama, ka fituar në raundin e dytë të zgjedhjeve të mbajtur të dielën.

Pas numrimit të votave, në uebfaqen e KQZ-së rezultatet tregojnë se Rama ka fituar 51.07 për qind të votave, derisa kundërkandidati i tij nga Lëvizja Vetëvendosje, Arben Vitia, ka fituar 48.93 për qind të votave.

Në një konferencë për media të dielën, Rama tha se do të jetë kryetar i të gjithë qytetarëve të Prishtinës.

“Unë, Përparim Rama, kryetar i Komunës së Prishtinës, zotohem që do të jem kryetar i të gjithëve, ju që jetoni këtu, punoni këtu, që vini e që do të ktheheni”, tha ai.

Rama tha se do të zbatojë të gjitha premtimet e dhëna në fushatën për zgjedhjet lokale.

Ndërkohë, Vitia i ka uruar fitoren Ramës duke theksuar arsyet pse, sipas tij, nuk ka fituar.

“Prishtinës i dëshiroj sukses. Inkuadrimi jonë i vonshëm në fushatë dhe moselaborimi i programit mjaftueshëm ka ndikuar,” është shprehur Vitia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *