Në Shtetet e Bashkuara janë kujtuar viktimat e sulmeve terroriste të kryera 21 vite më parë, në 11 shtatorin e vitit 2001.   

Një tingull kambane dhe një moment heshtjeje shënuan fillimin e përkujtimores në të ashtuquajturën pikën zero në Nju Jork, ku kullat binjake të Qendrës Botërore të Tregtisë u shembën nga sulmet e avionëve të rrëmbyer.

Rreth 3 mijë vetë humbën jetën nga sulmet e 11 shtatorit, 21 vjet më parë.

Presidenti Joe Biden nderoi ata që humbën jetën nga sulmi në Pentagon, në një ceremoni solemne ku nderoi “amerikanët e jashtëzakonshëm” që dhanë jetën në një nga ditët më të zeza të kombit, siç u shpreh ai.

“Ne kurrë nuk do të harrojmë, nuk do të dorëzohemi kurrë,” tha zoti Biden, transmeton VOA.

Zoti Biden vuri në dukje se edhe pasi Shtetet e Bashkuara u larguan nga Afganistani, administrata e tij vazhdon të ndjekë ata që janë përgjegjës për sulmet e 11 shtatorit.

Komunitete të tjera anembanë SHBA-së po e shënojnë ditën me vigjilje me qirinj, shërbesa ndërfetare dhe aktivitete të tjera. Disa amerikanë po marrin pjesë në projekte vullnetare në një ditë që njihet si Dita e Patriotëve si edhe Dita Kombëtare e Shërbimit dhe Përkujtimit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *