Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq do të takohen të hënën në Bruksel si pjesë e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

Bashkimi Evropian ka konfirmuar se të hënën mbahet ky takim i nivelit të lart në procesin e dialogut mes dy vendeve.

BE-ja ka thënë se Kurti dhe Vuçiq do të priten në Bruksel nga Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell dhe nga emisari i BE-së për dialogun Miroslav Lajçak, transmeton KOHA.

Fillimisht Borrell do të pret Kurtin e Vuçiqin me fillim nga ora 8 e mëngjesit në takime ndaras, ndërsa më pas do të ketë edhe takim trepalësh.

“Fokusi i takimit emergjent do të jetë që të gjendet një rrugë për të dalë nga kriza aktuale dhe të evitohen përshkallëzimet e mëtutjeshme dhe tensionet në terren, me theks te targat dhe kthimi i serbëve të Kosovës në insititucione të Kosovës. Do të ketë një deklaratë për media nga Përfaqësuesi i Lartë në fund të takimit”, thuhet nga BE-ja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *