Rusia do të paguajë shumë nga ana ekonomike si pasojë e luftës në Ukrainë, ka deklaruar Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell.

Të premten u bë një vit që nga fillimi i luftës mes Ukrainës dhe Rusisë.

“Vitin e kaluar, Rusia mundi të shkurtojë shumë para për shkak të çmimeve të larta të energjisë dhe ne ishim ende shumë të varur nga importet e gazit rus. Por kjo ka mbaruar, Evropa nuk po konsumon më gazin rus. Ne ishim 40% të varur, tani jemi vetëm 6% të varur. Nuk ka naftë ruse”, tha Borrell në përvjetorin e kësaj lufte.

“Nga pikëpamja ekonomike, Rusia do të paguajë një çmim të madh për këtë luftë. Sanksionet funksionojnë, por ato funksionojnë ngadalë”, shtoi ai, transmeton Klan Kosova.

Kur Rusia filloi pushtimin e Ukrainës, vendet perëndimore u kundërpërgjigjën me sanksione të paprecedentë për të ndëshkuar Moskën dhe për të grumbulluar presion mbi presidentin Vladimir Putin. Ekonomia e Rusisë u dobësua si rezultat, por gjithashtu tregoi elasticitet. Ndërsa kërkesa për naftë ruse ra në Evropë, Moska i ridrejtoi fuçitë e saj në Azi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *