Dy vite luftë me Rusinë: Si e humbi Ukraina dhe Zelensky vëmendjen e botës

Brenda dy viteve, konflikti Ukrainë-Rusi duket se u kthye në një rutinë për popullsinë e botës Aleksandra Peshtanigazeta-shqip.com Kur tanket ruse nisën marshimin drejt kufirit ukrainas dhe avionët ushtarakë lëshuan “ulërimat” e tyre mbi qiellin e Kievit, shumë pak mund ta besonin se çfarë po ndodhte. Më 24 shkurt të vitit 2022, mendimi se një […]

BE me ligje më të rrepta kundër trafikimit të qenieve njerëzore

Lufta kundër trafikimit të qenieve njerëzore në Bashkimin Evropian duhet të bëhet më efektive. Përfaqësuesit e shteteve anëtare dhe Parlamenti Evropian kanë rënë dakord të zgjerojnë ndjeshëm një direktivë ekzistuese për ndjekjet penale. Sipas Presidencës belge të Këshillit të BE, ndryshimet e planifikuara parashikojnë, ndër të tjera, që personat që me vetëdije përdorin shërbimet e viktimave […]

Jemi më pranë se kurrë arrestimit të Putinit, por Amerika duhet ta bëjë pjesën e saj

Aktakuza e fundit ndaj liderit rus nga Gjykata Penale Ndërkombëtare (ICC) për mbikëqyrjen e rrëmbimit të fëmijëve ukrainas është arsyeja se pse ai tani mund të arrestohet në dheun çdo vendi që është e nënshkruar nëpër statutet e tij Nga Gordon Browntheguardian.com Kjo verë do të jetë një pikë krize për presidentin e Rusisë, derisa […]

Urgjente: Një “Zeitenwende” për Ballkanin Perëndimor

Si mik i Kosovës dhe i Serbisë dhe vetë ish-negociator i BE-së, i bëj thirrje presidentit Vuçiq dhe Kryeministrit Kurti që të bëjnë një hap besimi që tani. Më 18 mars, në Ohër, të dy do të kenë një mundësi historike për të treguar guxim dhe lidership politik Nga Wolfgang Ischingerpolitico.eu Lufta e Rusisë kundër […]

Marrëveshja e Brukselit për shtegun drejt njohjes

Këtu hyri nisma gjermano-franceze. Përderisa dueti i përbërë nga përfaqësuesi i lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrel, dhe nga përfaqësuesi i tij i posaçëm për normalizimin, Miroslav Lajçák, po arnonte një kornizë të tyren për një marrëveshje eventuale normalizimi, dy kryeqytetet, të përkrahura nga Italia, e paraqitën një propozim, në […]

Paqja e demokracia kërkojnë mposhtjen e industrisë së gënjeshtrave të Putinit

Përpjekjet e Kremlinit për manipulimin e informacionit janë globale dhe funksionojnë në një shkallë industriale. Ato janë një instrument vendimtar i kësaj lufte Nga Josep Borrellpanorama.com.al Të martën e kaluar, Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm (EEAS) organizoi në Bruksel një konferencë të rëndësishme mbi manipulimin e informacionit dhe ndërhyrjen e huaj, me pjesëmarrjen e shumë […]

Evropa para derës së borxhit

Ndërsa rritja e çmimeve duket se po ngadalësohet, inflacioni i eurozonës është ende në 8.5% – katër herë më i lartë se objektivi i Bankës Qendrore Evropiane prej 2% – dhe mund të rritet përsëri Nga Hans-Werner SinnProject Syndicate I goditur rëndë nga pandemia COVID-19 dhe lufta në Ukrainë, Bashkimi Evropian ka nevojë për para. Dhe […]

Çfarë presim nga 2023?

SHBA dhe Europa po i japin Ukrainës disa prej sistemeve më të përparuara ushtarake, duke e trajtuar de facto si një shtet anëtar të NATO. Perëndimi do të evitojë me çdo kusht një luftë të drejtpërdrejt kundër fuqisë më të madhe bërthamore në botë, që do të kishte pasoja katastrofike për njerëzimin Nga Ditmir Bushati […]

A është i mundur përparimi në negociatat Serbi-Kosovë?

Shpresohet që presioni i fortë si nga SHBA ashtu edhe nga BE, të mund të çojë në një marrëveshje që simbolikisht do të nënshkruhet në 10-vjetorin e Marrëveshjes së Brukselit Nga Tena Prelec & Donika EminiBalkans in Europe Policy Advisory Group Më 23 janar, publiku serb dëgjoi një fjalim gati 1 orësh të presidentit të tyre, gjatë të cilit ai preku shumë çështje që […]