Legjendat e Bayernit nderojnë Beckenbauerin

Franc Beckenbauer “u mposht” nga jeta në moshën 78 vjeçare, ku sëmundja e “parkison” e rrënoi ngadalë, derisa data 7 janar rezultoi fatale për legjendën e Bajernit dhe futbollit gjerman. Personalitetet më të rëndësishme nga kampionët e Bundesligës, por jo vetëm, morën pjesë në shërbesën përkujtimore në nder të Franc Bekenbauer, e cila u zhvillua […]

Futbollistja Asllani, ndër 10 gratë më të fuqishme në Suedi

Futbollistja Kosovare Asllani është një nga dhjetë gratë më të fuqishme në Suedi. Falë kontributit të saj në ndeshjet e kombëtares suedeze të femrave, Asallani tashmë është një emër i njohur dhe për këtë ka shkruar edhe faqja zyrtare e shtetit sudez e cila ka publikuar këtë listë me gratë më të fuqishme në vend. […]

Tare tregon si do të vazhdojnë ndeshjet në Itali, pas rasteve me koronavirus

Ish-futbollisti shqiptar, Igli Tare, që mban detyrën e Drejtorit Sportiv në Lazio, ka treguar se si do të vzhdoj zhvillimi i ndeshjeve në kampionatin italian pas përhapjes së koronavirusit në vend. “Në veri të Italisë siç duket futbolli do të jetë me dyer të mbyllura. Ndërsa në jug ka ende një shpresë të vogël që […]

Shtatorja e Majlindës javën tjetër përurohet në Pejë

Një shtatore e bronztë për kamionen e xhudos, Majlinda Kelmendin, do të përurohet në Pejë. Ceremonia e rastit do të mbahet më 28 shkurt në ora 11:00, transmeton Koha.net. Në ceremoninë e zbulimit do të jetë edhe i pari i IJF-së, Vizer, që është mik i madh i Federatës së Xhudos së Kosovës. Vizer do […]

Tirana përmbys Kukësin dhe merr kreun

Tirana ka arritur të përmbys rezultatin në një ndeshje të jashtëzkonshme kundër Kukësit. Ndeshja e luajtur në ‘Air Albania’ është mbyllur pa gola në pjesën e parë. Goli i parë u shënuar nga Vangjeli në minutën e 53-të. Në minutën e 83-të ndodh edhe episodi që ndryshoi fatet e takimit, transmeton Top Channel.  Teqja bën […]

Flamurtari shqetësohet me situatën e lojtarit serb

Klubi Flamurtari nga Prishtina ka shprehur shqetësimin me rrethanat që i janë krijuar familjes së lojtarit Ilija Iviq i cili luan për këtë klub. Futbollistit serb, të premten, i janë përjashtuar prindërit nga puna, nëna nga Komuna e Graçanicës, kurse babai nga sistemi arsimor, pasi atij iu bë ftesa për t’iu bashkuar përfaqësueses së Kosovës […]

Rikthehet Liga e Kampionëve me fazën ‘knockout’

Pas ndeshjeve nëpër grupe, ku u shënuan 308 gola, Liga e Kampionëve rikthehet të martën mbrëma me fazën e 1/8 e finales. Ndeshja e sotme kryesore, dhe ndoshta e gjithë kësaj faze, është përballja ndërmjet Dortmundit dhe PSG.   A do të jetë ky viti i PSG? Apo, do të shkëlqej adoleshenti Erling Braut Haaland […]

Sukseset sportive të Kosovës, pas ndërkombëtarizimit

Në 12-vjetorin e Pavarësisë, Republika e Kosovës mburret me të arriturat në sport. Medalja e artë olimpike, medaljet në Lojërat Evropiane, në kampionate botërore e evropiane kanë bërë të gjithë që të mburren me sportistët, përkatësisht xhudistët kosovarë. Koha.net sjell 12 prej sukseseve sportive të arritura nga garuesit që kanë prezantuar vendin pas shpalljes së […]

Klinsmann largohet nga drejtimi i Hertha Berlin

Vetëm pas 10 javëve si trajnerit i Hertha Berlinit, legjenda gjermane Jurgen Klinsmann ka dhënë dorëheqeje nga posti i trajnerit. Humbja e fundit nga Mainz ka qenë përshëndetja e fundit si trajner e Klinsmann me klubin gjerman. Klinsmann në profilin e tij zyrtar në Facebook, ka bërë të ditur se do të jap dorëheqje të […]

Ronaldo shënon për t’u futur në historinë e Juventusit

Cristiano Ronaldo është afër edhe një rekordi, pas golit të shunar në ndeshjen kundër Hellas Verona. Portugezi ka shënuar në dhjetë ndeshje radhazi në Seria A, duke kaluar rekordin që kishte David Trezeguet. Më lart në rekord qëndrojnë dy lojtarë, një legjendë si Gabriel Omar Batistuta dhe Fabio Quagliarella. Ata kanë shënuar në 11 ndeshje […]