Romancieri nga Zanzibari, Abdulrazak Gurnah, ka fituar Çmimin Nobel për Letërsi për vitin 2021.

Gurnah lindi në Tanzani në 1948, por u transferua në Angli në një moshë të re. Ai ka shkruar 10 romane, shumë prej të cilëve fokusohen në përvojën e refugjatëve.

Në arsyetimin për ndarjen e qmimit është shënuar se Gurnah vlerësohet “për depërtimin e tij të pakompromis dhe të dhembshur në efektet e kolonializmit dhe fatin e refugjatit në gjirin midis kulturave dhe kontinenteve.”

Mes të nominuarve ka qenë edhe shkrimtari shqiptar Ismail Kadare, i cili nuk ia doli të përzgjidhet as këtë vit.

Duke folur për BBC, rreth momentit kur është njoftuar që është fitues, Gurnah ka thënë se kishte menduar që ishte shaka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *