Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, ka vlerësuar angazhimin njëvjeçar të Shqipërisë në kryesimin e OSBE-së.

Përmes një postimi, diplomatja amerikane e ka vlerësuar të suksesshëm këtë angazhim të shtetit shqiptar.

“Urime Shqipërisë në udhëheqjen e suksesshëm të OSBE-së përmes vitit më të vështirë. Vlerësojmë vendosmërinë parimore të shprehur nga Kryeministri Rama në deklaratën e tij përmbyllëse duke kërkuar veprim për çështje të tilla si Bjellorusia, agresioni rus, liritë kritike. Asgjë nuk mund të ndryshojë mendjen tonë në lidhje me punën tonë të përkushtuar për t’u bërë pjesë e familjes së BE-së dhe asgjë nuk do të ndryshojë zemrën tonë duke qenë të përkushtuar në marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara dhe BE-në, duke u rreshtuar gjithmonë me ta kur bëhet fjalë për politikën tonë të jashtme” ka shkruar ndër të tjera Kim, transmeton Top Channel.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *