Sa më shumë që Biden të qëndrojë pranë NATO-s dhe të përballet me Putinin, aq më shumë do të tensionohet situata

Nga The Economist

Kur Walter Cronkite u shpreh kundër luftës në Vietnam, Lyndon Johnson e dinte se kishte humbur Amerikën e Mesme.  Prandaj sot mediat amerikane po luajnë një rol shumë të rëndësishëm për situatën Ukrainë-Rusi. Për javë të tëra, Tucker Carlson i Fox News-it një  mbështetës i Trump, ka nxitur një nocion “America First”, ndaj Vladimir Putinit.

Ukraina është “strategjikisht e parëndësishme” për Amerikën, këmbëngul ai. Joe Biden po drejton një “makinë lufte” neo-konservatore. Makina po ushqehet nga forcat e mbrojtjes që mund të përfitojnë nga një luftë, tha Carlson.

Putin, “thjesht dëshiron të mbajë kufijtë e tij perëndimorë të sigurt”.

Pikëpamjet e Carlson kanë  krijuar kaos në mediat shtetërore ruse.

Carlson është aq ndikues në të djathtën e Trump saqë ai vetë është shpallur si një president i ardhshëm. Prandaj, në mënyrë të pashmangshme, disa nga 3 milionë shikuesit e tij u kanë thënë përfaqësuesve të tyre në kongres se ata duhet të mbështesin Rusinë, jo Ukrainën.

Megjithatë, në një kontrast tjetër me Cronkite, i cili kishte pothuajse dhjetë herë më shumë shikues, zëri i Carlson tani është një zë margjinal për sigurinë kombëtare. Shumica e amerikanëve e shohin grumbullimin e trupave ruse si një kërcënim për interesat amerikane dhe duan të mbështesin Ukrainën me të gjitha mënyrat pa dislokimet e trupave, raporton abcnews.al

Kjo ka inkurajuar shumë republikanë në Kongres që të rimarrin sërish pozicionet e tyre. Ata në Dhomën e Përfaqësuesve, siç parashikohej, e kanë pasur më të vështirë. Një fraksion i guximtarëve të Trump, si Paul Gosar i Arizonës, ka rënë dakord me Carlson; dhe disa nga kolegët e tyre duke përfshirë udhëheqësin e partisë në Dhomën e Përfaqësuesve, Kevin McCarthy.

Megjithatë, shumë nga të njëjtët anëtarët republikanë të Dhomës së Përfaqësuesve, të cilët në vitin 2019 hoqën dorë nga përpjekjet e fshehta të Trump për t’u mbështetur tek Volodymyr Zelensky, tani janë ndër mbrojtësit më të ashpër të liderit ukrainas.

Republikanët në të dyja dhomat e përfaqësuesve po fajësojnë Biden për krizën. “Biden është i dobët dhe Putini shfrytëzon dobësitë”, tha një senator. Por kjo nuk e ka penguar Senatin të hartojë një listë dypartiake sanksionesh ndaj regjimit të Putinit, e cila mund të miratohet së shpejti.

Përfshirë marrëveshjet e huadhënies për Ukrainën dhe kufizimet e gazsjellësit Nord Stream 2, ai përfaqëson një përpjekje për të zbutur mosmarrëveshjet e mëparshme partizane mbi konfliktin.

Ideja, sipas Jeanne Shaheen nga New Hampshire, ishte “për të mbështetur Ukrainën dhe për t’i treguar Vladimir Putinit se ai nuk do të ndajë demokratët dhe republikanët në lidhje me këtë çështje”.

Përsa i përket politikës së sigurisë kombëtare, me fjalë të tjera, Trump e ka ndryshuar partinë e tij. Kështu, për shembull, mbështetja e tyre pothuajse unanime për një projekt-ligj që e ndalon atë të heqë sanksionet ndaj Rusisë në 2017. Mbështetësit e tij morën forcë nga pavarësia relative e komiteteve të politikës së jashtme të Senatit.

Ata gjithashtu mund të llogarisin që votuesit e Trump të mos preken për sa i përket  politikës së jashtme.

Dinamika post-Trump e ka forcuar më tej reagimin e Amerikës ndaj kërcënimit rus.

Por ndryshe nga Trump, administrata e Biden-it bëri përpjekje të shumta për të sinjalizuar mbështetjen e saj për sovranitetin ukrainas. Në një përpjekje për ta përcaktuar  Biden si të dobët, republikanët megjithatë kërkuan që ai të bënte edhe më shumë, thotë Fiona Hill, një Kremlinologe.

“Përvoja ime gjatë gjyqit të fajësimit më bëri të ndihesha se ishim të paaftë për veprime kolektive për sigurinë kombëtare,” thotë ajo. “Por ne jemi më të bashkuar tani.”

Së pari, ky përfundim mund të mos jetë përfundimtar. Kombinimi i sanksioneve dhe premtimeve të sigurisë për të cilat shumica e demokratëve dhe republikanëve kanë rënë dakord është politikisht e lehtë. Ata mund të mos  bien dakord për çfarëdo mase shtesë që mund të jetë e nevojshme nëse situata përshkallëzohet. Shumica e republikanëve me siguri do të fajësojnë Biden nëse e ndodh diçka e tillë, raporton abcnews.al

Së dyti, edhe nëse izolacionizmi i Trump ka shumë pak ndikim në Kongres, ka një rëndësi në zgjedhjet paraprake republikane. Ish-presidenti ka thënë pak për krizën në Ukrainë, përtej pretendimit se diçka e tillë nuk do të kishte ndodhur nëse ai do të ishte në pushtet.

Por kjo nuk ka të bëjë me faktin nëse ai është pro Putin ose jo.  Ish-këshilltari i tij për sigurinë kombëtare, John Bolton, parashikoi se Trump do të tërhiqte Amerikën nga aleanca nëse ai rizgjedhej.

Dhe sa më shumë që Biden të qëndrojë pranë NATO-s dhe të përballet me Putinin, aq më shumë do të tensionohet situata. Një nga parimet organizative të kohës së Trump si president ishin përpjekjet e tij për të hedhur poshtë trashëgiminë e Barack Obamës.

Në një mandat të dytë ai do të përpiqej edhe më shumë për të zhbërë çdo gjë që ka lidhje me Biden.

Përkthimi: abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *