Situata e përgjithshme në Ballkanin Perëndimor nuk është e mirë, ka thënë Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell.

Në lidhje me situatën politike në Bosnjë dhe Hercegovinë, diplomati evropian është shprehur se “ka tendenca që dëmtojnë unitetin e vendit, zhvillimin dhe rrugën e tij evropiane”.

Ai i bëri këto komente para takimit të ministrave të Jashtëm të BE-së, të cilët do të diskutojnë mes tjerash gjendjen në Ballkanin Perëndimor, me theks të posaçëm në zhvillimet e fundit në Bosnjë e Hercegovinë dhe bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi.

Ndërsa, komisionari për zgjerim Oliver Varhelyi tha se procesi i zgjerimit është “mjeti më i fuqishëm” i Bashkimit Evropian. 

“Pas zgjedhjeve në Bullgari dhe në Maqedoninë e Veriut, shpresojmë të shohim përparim të shpejtë në terren,” tha Varhelyi, transmeton Zëri i Amerikës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *