“Oppenheimer” dominoi në çmimet Golden Globes

Filmi “Oppenheimer” i Christopher Nolan ka dominuar si fitues në ndarjen e qmimeve Golden Globes, duke fituar pesë çmime, përfshirë dramën më të mirë, regjinë më të mirë për Nolanin, rezultatin më të mirë, si dhe çmimet për aktorët Cillian Murphy dhe Robert Downey Jr. Në filmin biografik të vlerësuar me çmime prestigjioze, regjisori Christopher […]

David Gilmour po punon në “album të ri” në studio

Gruaja e David Gilmour, Polly Sampson, ka ndarë në mediat sociale fotografi të burrit të saj duke punuar në studio. Besohet se kitaristi i Pink Floyd është duke punuar në një album të ri. Pamjet janë ndarë nga gruaja e tij e cila është autore dhe tekstshkruese. Në fotot e publikuara shihet Gilmour me artistë […]

Punimi më i ri i Banksyt vidhet nga dy persona në Londër

Banksy ka vënë në publik punimin e tij të fundit artistik që, me sa duket, është mesazh kundër luftës së Izraelit në Gaza. Duke e ndarë në faqen e vet në Instagram, artisti anonim ka publikuar një shenjë ndalese trafiku (STOP) mbi të cilën janë punuar në formë 3D aeroplanë luftarakë, mesazh ky i dhënë […]

Albumi i Kanye West dhe Ty Dolla $ign do të dal në janar

Albumi “Vultures”, bashkëpunim i Kanye West dhe Ty Dolla $ign do të lëshohet më 12 janar, kanë konfirmuar përfaqësuesit e dy reperëve. Ky album ishte menduar të lëshohet më 15 dhjetor, derisa ishte paralajmëruar edhe dy herë më parë gjatë muajit tetor dhe nëntor. Albumi ka kohë që është duke u punuar, derisa në nëntor […]

Nominimet për “Golden Globe 2024”: Këta janë pretendentët kryesorë

“Barbie” dhe “Oppenheimer” kryesojnë nominimet në “Golden Globe Awards”. Filmi që ka thyer rekorde shikueshmërie “Barbie”, është nominuar në nëntë kategori ku më të rëndësishmet janë : “Aktori/ja më i/e mirë në një muzikal ose komedi” për Margot Robbie, “Aktori/ja më i/e mirë dytësor/e” për Ryan Gosling dhe Greta Gerwig është nominuar si “Regjisori/ja më i/e mirë”. Këngët […]

Këto janë top 40 këngët e shekullit për Krishtlindje

Kompania e klasifikimeve të këngëve në Mbretërinë e Bashkuar ka zbuluar 40 këngët më festive për Krishtlindje për shekullin 21. Në këtë listë të përpiluar nga Official Charts Company, janë emrat si Coldplay, Ed Sheeran, Lily Allen dhe Ariana Grande. Në vendin e parë renditet kënga ‘It’s Beginning To Look A Lot Like Christmas’ nga […]

Në Tiranë hapet Panairi i 26-të i Librit  

Në hapsirat e Pallatit të Kongreseve në Tiranë nga data 15-19 nëntor do të mbahet Panairi i 26 i Librit, një ngjarjet e kulturës që pritet me shumë interes. “Muaji nëntor është muaj shumë i rëndësishëm për kulturën shqiptare. Janë pothuajse 100 ekspozues dhe të gjithë do të kenë mundësi jo vetëm të zgjedhin librat […]

Vdes në moshën 54 vjeçare ylli i serialit Friends, Matthew Perry

Ka vdekur në moshën 54 vjeçare aktori Matthew Perry, i njohur për rolin e tij si Chandler Bing në komedinë televizive Friends. Mediat amerikane njoftuan se aktori u gjet i vdekur në shtëpinë e tij në Los Angeles. LA Times dhe TMZ, që ishin të parat që raportuan për vdekjen e aktorit, njoftuan se aktori […]

Macron dekoron Kadarenë: ‘Jetuat dhe krijuat si njeri i lirë’

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, i dorëzoi shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare dekoratën e “Oficerit të Madh të Legjionit të Nderit”. Macron mbërriti mbrëmjen e hënë në Tiranë për vizitë zyrtare dyditore. Në një ceremoni të mbajtur në Pallatin e Brigadave, ku i pranishëm ishte dhe Kryeministri Edi Rama, Macron vlerësoi veprën e shkrimtarit Kadare. “Të […]

Kur Pharrell Williams dëgjoi për herë të parë këngën ‘Get Lucky’

Daft Punk kanë ndarë për publikun pamje ku tregohet reagimi i këngëtarit Pharrell Williams kur kishte dëgjuar për herë të parë këngën ‘Get Lucky’, pjesë e së cilës është edhe ai. Dyshja elektronike franceze po vazhdon të publikoj ‘Memory Tapes’ ku tregohen momente të shumta me bashkëpunëtorë të ndryshëm gjatë realizimit të albumit të tyre […]