Jakup Ferri me ekspozitë në Muzeun e Arteve të Lucernit

Artisti i njohur nga Prishtina, Jakup Ferri hapi të shtunën (18 mars) ekspozitën e tij personale në Muzeun e Arteve të Lucernit, që është njëra ndër hapësirat më të shquara të ekspozimit, në Zvicër. Ky muze ndodhet në ndërtesën më emblematike – nga ato modernet – të Lucernit, të njohur si KKL (Kultur und Kongreszentrum […]

19 rregullat për një jetë më të mirë, propozuar nga Marcus Aurelius

Nëse kërkoni qetësi,” tha ai, “bëni më pak.” Dhe pastaj ai sqaron. Jo asgjë. Më pak. Bëni vetëm atë që është thelbësore Nga Albert Vatajoranews.tv Kjo ishte receta e thjeshtë e Marcus për produktivitetin dhe lumturinë.” Nëse kërkoni qetësi,” tha ai, “bëni më pak.” Dhe pastaj ai sqaron. Jo asgjë. Më pak. Bëni vetëm atë […]

Glastonbury tregon line-upin për edicionin 2023

Festivali Glastonbury ka bërë publik line-upin e parë të artsitëve që do të jenë pjesë të edicionin të sivjetëm. Arctic Monkeys, Guns N’ Roses dhe Elton John janë artistët kryesorë për tri netët e festivalit.    Të tjerë këngëtarë/re dhe grupe që do të performojnë këtë vit në një prej festivaleve më të mëdha në […]

Ky është verzioni më i ri i “Beautiful Day” nga U2

U2 kanë ndarë një verzion të ri të hitit të tyre “Beautiful Day”. Ky verzion i këngës është pjesë e albumit të ri Songs Of Surrender i cili do të lëshohet më 17 mars dhe do të përbëhët nga 40 këngë të ri-incizuara nga katalogu i gjithë karrierës së bendit irlandez. Verzioni i ri i […]

Emrullai: Shoqërisë dhe letërsisë i duhen pak lexues të nivelit të lartë

Ai që është lexues i poezisë sime, pra e njeh këndin prej të cilit i vështroj gjërat, do ta ketë të lehtë për të bërë dallimin dhe ngjashmëritë midis poezisë dhe prozës. Por, unë mbetem po në formën e parë, pra dua të them që dhe prozës i janë mveshur elementet poetike Nga Reldar Dedajliberale.al […]

Harry Styles triumfon në Brit Awards

Këngëtari Harry Styles ka fituar çmimin e Artistit të Vitit në Brit Awards. Pasi pranoi çmimin, në ceremoninë e mbajtur të shtunën mbrëma, Styles tha se çmimin ia dedikon të gjitha këngëtareve që asnjë prej tyre nuk ishte pjesë e të nominuarve në këtë kategori ku të nominuar ishin vetëm artistë meshkuj. Gjithashtu, Styles fitoi […]

Rëndësia e leximit të librave sipas Umberto Ecos

Leximi të zgjat jetën. Ky është mësimi më i madh që na ka lënë Umberto Eco në një rubrikë që nisi në faqen e fundit të “L’Espresso“ në marsin e vitit 1985, dhe vazhdoi çdo javë deri në marsin e vitit 1998. Ajo u quajt “Zaefi i Minervës”, dhe reflektimet që ka bërë intelektuali i famshëm […]

“Fjalori serbisht-shqip” nga studiuesi Zllatku, një vepër për të kthjelluar shprehjet dhe frazat

Fjalori serbisht-shqip nga gazetari dhe studiuesi dibran, Rexhep Zllatku, ka në vetë 80 mijë fjalë të cilat përpos që do të ndihmojnë ndërkomunikimin në këto dy gjuhë gjithashtu synon edhe të kthjell fraza dhe shprehje të ndikuara nga serbishtja në gjuhën shqipe. “Fjalori serbisht-shqip i Rexhep Zllatkut është fjalor i përgjithshëm dygjuhësh dhe njëdrejtimësh. Ai […]

Alec Baldwin do të akuzohet për vrasje nga pakujdesia

Aktori i njohur amerikan, Alec Baldwin, do të përballet me akuzën për vrasje nga pakujdesia. Të enjten, Prokurorja e qarkut të Santa Fe në Shtetet e Bashkuara, Mary Carmack-Altwies, lëshoi një deklaratë duke njoftuar akuzat kundër zotit Baldwin dhe Hannah Gutierrez Reed, e cila ishte ngarkuar me detyrën për të mbikëqyrur armët e zjarrit që […]