Fuqia e pasaportës: Kosova renditet e 87-ta

Kosova është renditur në vendin e 87-të për fuqinë e pasaportës së saj, e cila u hap qytetarëve mundësinë për të udhëtuar në vendet e botës. Të pajisurit me pasaportën e Kosovës kanë të hapura 56 destinacione, por në 41 prej këtyre vendeve u kërkohet pajisja me vizë udhëtimi, transmeton KultPlus. Të dhënat janë bërë […]

Everything But The Girl – “Nothing Left To Lose”

Pas 24 vite, dyshja Everything But The Girl janë rikthyer me një këngë të re. “Kemi dashur të rikthehemi me diçka që tingëllon moderne,” ka thënë Tracey Thorn për këngën e re “Nothing Left to Lose”. Kënga mund të reshtohet në zhanrin dance music për të cilin njihet bendi, duke i shtuar tinguj dhe çasje […]

BRIT Awards kritikohet për nominimet “Artisti i Vitit”

Ceremonia e BRIT Awards do të mbahet gjatë muajit shkurt, derisa nominimet për këtë edicion u bënë të ditura gjatë ditës së enjte. Pas publikimit të nominimeve, kritikat kanë vërshuar në lidhje me kategorinë për artistin më të mirë të vitit në Mbretërinë e Bashkuar (UK Artist Of The Year). Në pesë të nominuarit, të […]

Everything But The Girl po rikthehet pas 24 vite

Dyshja angleze Everything But The Girl kanë ndarë një video të shkurtër përmes së cilës paralajmërojnë rikthimin përmes një kënge të re. Kjo do të jetë hera e parë që grupi i zhanrit elektronik-house do të ofrojnë këngë të re në 24 vite. Gjatë vitit të kaluar, dyshja konfirmoi se do të rikthehen me album […]

Stormzy nxjerr remiksin e “Hide & Seek”

Stormzy ka lëshuar për publikun remiksin e këngës “Hide & Seek” të punuar bashkë me grupin FLO. Më herët gjatë javës, përmes rrjeteve sociale ishte bërë i ditur bashkëpunimi i reperit me treshen e zhanrit RnB. FLO kanë bërë të ditur se ky është bashkëpunimi i parë në një single dhe që janë ndjerë shumë […]

Vdes Maxi Jazz, vokalisti i dyshes elektronike Faithless

Ka vdekur në moshën 65-vjeçare muzicienti britanik Maxi Jazz, themelues dhe vokalist i dyshes elektronike Faithless. Maxwell Fraser vdiq të premten “i qetë në gjumë” ka njoftuar shoqja e tij e grupit Sister Bliss. Faithless do të mbahen në mend për shumë hite, ndër to “We Come 1”, “Insomnia”, “God is a DJ” dhe “Music […]

Ndue Ukaj boton librin me poezi “Retë prej drite”

Poeti Ndue Ukaj është rikthyer me një botim të ri me poezi të titulluar “Retë prej drite”. Autor i katër librave me poezi, tanimë libri i tij i pestë vjen nën emërtimin “Retë prej drite”, një titull ky që konsiderohet të jetë vetë identiteti i librit. Re të bardha e të zeza përshkojnë të gjitha […]

Dua Lipa në Tiranë: ‘Ta ndryshojmë stigmën që ekziston ndaj shqiptarëve’

Disa orë para se të mbaj konceritn e saj në Tiranë, pop-këngëtarja Dua Lipa ka dhënë një mesazh ku bënë thirrje ‘të ndryshohet stigma që ekziston ndaj shqiptarëve’. Është një fatkeqësi e madhe si shihemi ne në sytë e politikanëve të tjerë, janë fjalë të pakëndshme, mendoj që kemi nevojë me luftu ksenofobinë në botë, […]

Dua Lipa merr nënshtetësi shqiptare

Këngëtarja Dua Lipa ka marrë nënshtetësinë shqiptare në prag të festës së pavarësisë së Shqipërisë. Përmes një postimi në Facebook, Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj ka njoftuar për shtetësinë dhënë këngëtares së njohur shqiptare me prejardhje nga Kosova. “Dua Lipa është krenari shqiptare! Kënaqësi e veçantë t’i dorëzoja dekretin e shtetësisë shqiptare këngëtares së talentuar […]