Sulmuesi argjentinas i Paris St-Germain, Lionel Messi, ka fituar çmimin Ballon d’Or (Topi i Artë) për të shtatën herë.

Messi, 34 vjeçar, e fitoi këtë çmim për futbollistin më të mirë të vitit 2021 pasi ndihmoi Argjentinën të fitoj Kupën Amerika dhe arriti të shënoj 40 gola gjatë vitit – 28 me Barcelonën, katër me PSG dhe tetë me Argjentinën.

Çmimi Ballon d’Or votohet nga 180 gazetarë nga gjithë bota, derisa vitin e kaluar ai nuk u nda për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Këtë herë, në vendin e dytë u radhit sulmuesi në formë i Bayern Munich, polaku Robert Lewandowski, në të tretin mesfushori italian i Chelseat, Jorginho dhe në të katërtin vend u radhit francezi Karim Benzema i Real Madrid.

Kjo është hera e shtatë që Messi fiton këtë çmim, më shumë se çdo lojtar tjetër. Ai e fitoi çmimin më herët për vitet 2009, 2010, 2011, 2012, 2015 dhe 2019.

Më poshtë, shihni listën e lojtarëve më të mirë sipas Ballon d’Or për këtë vit:

 1. Lionel Messi (Paris St-Germain/Argentina, forward)
 2. Robert Lewandowski (Bayern Munich/Poland, forward)
 3. Jorginho (Chelsea/Italy, midfielder)
 4. Karim Benzema (Real Madrid/France, forward)
 5. N’Golo Kante (Chelsea/France, midfielder)
 6. Cristiano Ronaldo (Manchester United/Portugal, forward)
 7. Mohamed Salah (Liverpool/Egypt, forward)
 8. Kevin de Bruyne (Manchester City/Belgium, midfielder)
 9. Kylian Mbappe (Paris St-Germain/France, forward)
 10. Gianluigi Donnarumma (Paris St-Germain/Italy, goalkeeper)
 11. Erling Braut Haaland (Borussia Dortmund/Norway, forward)
 12. Romelu Lukaku (Chelsea/Belgium, forward)
 13. Giorgio Chiellini (Juventus/Italy, defender)
 14. Leonardo Bonucci (Juventus/Italy, defender)
 15. Raheem Sterling (Manchester City/England, forward)
 16. Neymar (Paris St-Germain/Brazil, forward)
 17. Luis Suarez (Atletico Madrid/Uruguay, forward)
 18. Simon Kjaer (AC Milan/Denmark, defender)
 19. Mason Mount (Chelsea/England, midfielder)
 20. Riyad Mahrez (Manchester City/Algeria, forward)
 21. Bruno Fernandes (Manchester United/Portugal, midfielder), tied with Lautauro Martinez (Inter Milan/Argentina, forward)
 22. Harry Kane (Tottenham/England, forward)
 23. Pedri (Barcelona/Spain, midfielder)
 24. Phil Foden (Manchester City/England, forward)
 25. Nicolo Barella (Inter Milan/Italy, midfielder), tied with Ruben Dias (Manchester City/Portugal, defender) and Gerard Moreno (Villarreal/Spain, forward)
 26. Luka Modric (Real Madrid/Croatia, midfielder), tied with Cesar Azpilicueta (Chelsea/Spain, defender)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *