Demokrati Joe Biden ka fituar zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Pas fitores në Pennsylvania, kandidati demokrat është fitues i zgjedhjeve dhe president i radhës i SHBA-ve. Ai fitoi kundër kandidatit republikan, presidentit të deritanishëm Donald Trump.

Pas fitoes në Pennsylvania, Biden ka arritur të siguroj 270 votat elektorale të domosdoshme për t’u zgjedhur president i vendit.

Përmes llogarisë në Twiiter, Biden ka falënderuar amerikanët që kanë zgjedhur atë për të drejtuar vendin.

“Puna para nesh do të jetë e vështirë, por ju premtoj këtë: Do të jem President për të gjithë amerikanët – më votuat mua ose jo”, ka shkruar Biden.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *