Çmimet “Oscar” janë vetëm disa muaj larg dhe tashmë kanë filluar edhe hamendësimet se cilët mund të jenë filmat që do të triumfojnë.

Viti 2021 ka qenë një vit i mirë për industrinë e filmit, me prodhime të bujshme, por cilët janë ata filma që mund të rrëmbëjne vërtet çmime?

Përpara ceremonisë më 27 mars, këtu janë filmat që pritet të fitojnë sipas Vogue, sjellë në shqip nga Gazeta Liberale:

Power of Dog

Western-i brutal i Jane Campion-it që ndjek një blegtor (Benedict Cumberbatch) i cili terrorizon gruan e re të vëllait të tij (Kirsten Dunst), është një kryesues i Best Picture, i nxitur nga kinematografia hipnotike, performanca shqetësuese dhe tronditëse. Kjo mund ta bëjë autoren e respektuar vetëm gruan e tretë në histori që merr një Oscar për regjinë më të mirë.

Belfast

Pasi fitoi çmimin shumë të lakmuar të Audiencës të Festivalit të Filmit në Toronto, interpretimi gjysmë-autobiografik i fëmijërisë së tij nga Kenneth Branagh gjatë trazirave në Belfast është gati të dominojë. Jude Hill është i jashtëzakonshëm si djali në qendër të tij, siç janë aktorët që luajnë prindërit dhe gjyshërit e tij: Caitríona Balfe, Jamie Dornan, Ciarán Hinds dhe Judi Dench.

Dune

Një gjigant fantastiko-shkencor që u ka dhënë kinemave në të gjithë botën një nxitje shumë të nevojshme duke fituar tashmë mbi 350 milionë dollarë, epika atmosferike e Denis Villeneuve ka të ngjarë të shpërblehet me çmime. Dizajni i prodhimit të tij është mjeshtëror, efektet vizuale mahnitëse, kostumet fantastike dhe rezultati i legjendës fituese të Oskarit, Hans Zimmer, me të vërtetë janë impresionuese.

King Richard

Pesëmbëdhjetë vjet pas nominimit të tij të fundit për Oscar për “The Pursuit of Happines”, Will Smith mund të sigurojë një statujë për portretizimin e tij të pasionuar të Richard Williams, babait dhe trajnerit të tenisit të Venusit dhe Serenës, në biografinë emocionuese të Reinaldo Marcus Green. Gjithashtu Beyoncé mund të përballet me Billie Eilish në kategorinë e këngës origjinale me “Be Alive”.

Spencer

Ndërsa qëndrimi halucinativ i Pablo Larraín për udhëtimin fatal të Princeshës Diana në Sandringham për Krishtlindje në 1991 mund të ndajë votuesit e Akademisë, nuk mund të mohohet fuqia, shtrirja dhe saktësia e frikshme e interpretimit të Kristen Stewart për “Princeshën e Popullit”. Merita duhet të shkojë edhe për partiturën e trishtë të Jonny Greenëood dhe kostumet e shkëlqyera të Jacqueline Duran.

Parallel Mothers

Pavarësisht se nuk është përzgjedhur si filmi më i mirë ndërkombëtar i Spanjës, melodrama gjithëpërfshirëse e Pedro Almodóvar që ndjek dy gra që takohen në një maternitet mund të shfaqet në kategori të tjera, nga rezultati origjinal deri te kinematografia më e mirë. Pasuria e saj më e madhe? Penélope Cruz, e cila është në garë për aktoren më të mirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *