Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas, ka thënë se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave.

Pas takimit me Presidenten Vjosa Osmani, diplomati gjerman tha se vendi i tij do të angazhohet në këtë drejtim.

“Presidentes Vjosa Osmani i kam shprehur edhe një herë qëndrimin e Qeverisë së Gjermanisë se është shumë e qartë që Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret e liberalizmit të vizave. Ne do të angazhohemi sa më shumë që liberalizimi i vizave për Kosovën të realizohet sa më shpejtë”, ka thënë Mass, transmeton Klan Kosova.

Para mbërritjes në Kosovë, Maas kishte njoftuar se vitiza e tij në Prishtinë, dhe më pas në Beograd, ka për arsye progresin e vaksinimit kundër koronavirusit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *