Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka paralajmëruar se aleanca është në gjendje gatishmërie përballë kërcënimeve të Rusisë në kufirin me Ukrainën.

Të hënën, ai përshëndeti një sërë dislokimesh të njoftuara nga anëtarët e aleancës ditët e fundit dhe tha se aleanca e NATO-s do të marrë “të gjitha masat e nevojshme”.

“Ne gjithmonë do t’i përgjigjemi çdo përkeqësimi të mjedisit tonë të sigurisë, duke përfshirë forcimin e mbrojtjes sonë kolektive”, tha zoti Stoltenberg përmes një deklarate, transmeton VOA.

NATO-ja denoncoi Rusinë për përshkallëzim të tensioneve në lidhje me krizën në Ukrainë. Zyrtarët e NATO-s gjithashtu thanë se aleanca mund të dërgonte trupa shtesë në krahun e saj juglindor.

Ndërkohë, Pentagoni tha se ka vënë deri në 8,500 trupa në gatishmëri për dislokim të mundshëm në Evropë, nëse aleanca e NATO-s aktivizon një forcë të reagimit të shpejtë.

NATO-ja tani ka rreth 4,000 trupa në batalione shumëkombëshe të dislokuara në Estoni, Lituani, Letoni dhe Poloni, të mbështetura me tanke, njësi të mbrojtjes ajrore dhe njësi të inteligjencës dhe survejimit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *