Pavarësisht kërcënimeve nga Covid-19 dhe terrorizmit, vizita e parë ndonjëherë papale në Irak pritet të fillojë të premten, gjatë së cilës Françesku do të takojë komunitetet e krishtera dhe një nga udhëheqësit myslimanë më me ndikim në botë.

Për Papa Françeskun ky do të jetë udhëtimi i tij i parë jashtë vendit pas një viti qëkur pandemia kufizoi lëvizjet. Kufizimet e reja Covid hynë në fuqi në Irak javën e kaluar dhe një bllokim të plotë tre-ditor gjatë fundjavave, pasi rastet e regjistruara ditore u dyfishuan në më pak se një javë.

Qeveria irakiane ka premtuar siguri të lartë gjatë vizitës tre-ditore në gjashtë qytete. Megjithëse bombardimet dhe sulmet e tjera të dhunshme janë qetësuar në vitet e fundit, të paktën 32 njerëz u vranë dhe më shumë se 100 u plagosën nga një bombë në një treg në Bagdad muajin e kaluar. /KlanTv/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *