Mijëra protestues janë arrtestuar gjatë protestave në përkrahje të opozitarit rus Alexei Navalny i cili është burgosur pas kthimit nga Gjermania.

Kritiku i Kremlinit, Aleksei Navalny u arrestua më 17 janar, pasi arriti në Rusi nga Gjermania, ku ishte trajtuar për disa muaj, pas helmimit në gushtin e kaluar. Navalny thotë se pas këtij helmimi qëndron presidenti rus, Vladimir Putin. Këto akuza janë hedhur poshtë nga Kremlini.

Mbi 5,000 vetë u arrestuan në gjithë Rusinë gjatë protestave.

Bashkëpunëtorët e zotit Navalny bënë thirrje sërish për protesta gjithëkombëtare përpara procesit gjyqësor ndaj tij që pritet të fillojë të martën.

“Dua lirimin e Alexei Navalnyt, dua lirinë e vendit, dua që të kemi një jetë të mirë. Erdha sot këtu, por qendra është tërësisht e bllokuar, është e pamundur të hysh dhe është e zbrazët”, tha Mikhail, një protestues, transmeton Zëri i Amerikës.

Lexo më shumë këtu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *