Gjatë ditës së martë do të mbahet ceremonia private e varrimit të George Floyd, 46 vjeçarit i cili vdiq më 25 maj pas dhunës së ushtruar nga një polic.

Në shtetet e Teksasit dhe Karolinës së Veriut qindra vetë u mblodhën për t’i dhënë lamtumirën e fundit afrikano-amerikanit që vdiq në duart e policisë në shtetin e Minesotës.

Vdekja e Floyd ndezi protesta në të gjithë botën kundër brutalitetit të policisë dhe padrejtësisë racore. Gjatë fundjavës, mijëra të tjerë vazhduan të protestojnë.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi drejtoi demokratët e të dyja dhomave në një moment heshtjeje në një nga salat e Kongresit.

Floyd do të varroset në varrezat Memorial Gardens në Hjuston të Teksasit, pranë nënës së tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *