Që nga 24 shkurti kur filloi pushtimi rus në Ukrainë janë vrarë të paktën 71 fëmijë dhe më shumë se 100 janë plagosur, tha të enjten një zyrtar i Parlamentit ukrainas.

Ky numër i viktimave u dha mes zemërimit për bombardimin që ndodhi të mërkurën në një spital fëmijësh në Mariupol, për të cilin zyrtarët thanë se vrau tre persona, duke përfshirë një vajzë të re.

“Që nga fillimi i pushtimit rus deri sot (10 mars), janë vrarë 71 fëmijë dhe më shumë se 100 janë plagosur”, ka shkruar një mesazh në Telegram, Lyudmyla Dnisova, përfaqësuese për të drejtat e njeriut në Parlamentin ukrainas, transmeton REL.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *