Raporti i DASH për Kosovën: Zyrtarët e korruptuar nuk ndëshkohen

Raporti i Departamentit amerikan të Shtetit, për vitin 2019, thekson disa çështje të cilat janë shqetësuese për shtetndërtimin e Kosovës. Në pjesën për Kosovën, ky raport nxjerr si çështje kryesore: kufizimet të tepruara ndaj mediave, përfshirë dhunën ose kërcënimet ndaj gazetarëve; korrupsioni i qeverisë dhe mosndëshkimi i tij; si dhe sulmet kundër anëtarëve të pakicave […]

Ministria e Kulturës me më pak buxhet se vitin e kaluar

Miratimi i buxhetit për vitin 2020 nga Qeveria e Kosovës, ka treguar se gjatë këtij viti Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të ketë më pak para në dispozicion sesa gjatë vitit të kaluar. Prej 44 milionë e 733 mijë eurosh, sa kishte vitin e kaluar, institucioni më i lartë kulturor sivjet do të […]

Qytetarët po blejnë më shumë nga frika prej koronavirusit

Është rritur numri i konsumatorëve nëpër dyqanet tregtare si pasojë e firkës nga përhapja e koronavirusit. Interesimi për blerje të produkteve ushqimore dhe të tjera po ndodh si pasojë e përhapjes së virusit në vendet fqinje, derisa në Kosovë ende nuk ka ndonjë rast infektimi të konfirumuar. Siç transmeton Koha.net, menaxherët e Viva Fresh Store […]

Futbollistja Asllani, ndër 10 gratë më të fuqishme në Suedi

Futbollistja Kosovare Asllani është një nga dhjetë gratë më të fuqishme në Suedi. Falë kontributit të saj në ndeshjet e kombëtares suedeze të femrave, Asallani tashmë është një emër i njohur dhe për këtë ka shkruar edhe faqja zyrtare e shtetit sudez e cila ka publikuar këtë listë me gratë më të fuqishme në vend. […]

SHBA ndajnë para për riparimin e Kalasë së Krujës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të ndajnë 800 mijë euro për punimet në riparimin e Kalasë së Krujës e cila është dëmtuar nga dridhjet e tërmetit të 26 nëntorit të vitit të kaluar. Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, ka konfrimuar ndihmën pas takimit me Ministren shqiptare të Kulturës, Elva Margariti. “Takova Ministren për […]

Ish-komandanti amerikan, Hodges: Tërheqja e trupave nga Kosova do të ishte gabim

Tërheqja e trupave amerikane nga Kosova është kundërshtuar nga ish-komandanti i Komandës së Ushtrisë amerikane për Evropë, gjenerali Ben Hodges. Hodges i ka reaguar propozimit të Donald Trump Jr., ku ky i fundit kishte shkruar në Twitter se “është koha t’i kthejmë në shtëpi” 650 ushtarët amerikanë që gjenden në Kosovë. “Do të ishtë një […]