Legjendat e Bayernit nderojnë Beckenbauerin

Franc Beckenbauer “u mposht” nga jeta në moshën 78 vjeçare, ku sëmundja e “parkison” e rrënoi ngadalë, derisa data 7 janar rezultoi fatale për legjendën e Bajernit dhe futbollit gjerman. Personalitetet më të rëndësishme nga kampionët e Bundesligës, por jo vetëm, morën pjesë në shërbesën përkujtimore në nder të Franc Bekenbauer, e cila u zhvillua […]

“Oppenheimer” dominoi në çmimet Golden Globes

Filmi “Oppenheimer” i Christopher Nolan ka dominuar si fitues në ndarjen e qmimeve Golden Globes, duke fituar pesë çmime, përfshirë dramën më të mirë, regjinë më të mirë për Nolanin, rezultatin më të mirë, si dhe çmimet për aktorët Cillian Murphy dhe Robert Downey Jr. Në filmin biografik të vlerësuar me çmime prestigjioze, regjisori Christopher […]

Sulmet në Jemen: “Vetëmbrojtje individuale dhe kolektive”, thonë qeveritë e koalicionit

Qeveritë e Australisë, Bahreinit, Kanadasë, Danimarkës, Gjermanisë, Holandës, Zelandës së Re, Republikës së Koresë, Britanisë së Madhe dhe SHBA-së kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët në lidhje me bombardimet e filluara të enjten ndaj rebelëve Houthi në Jemen. Deklarata citon “konsensusin e gjerë” të komunitetit ndërkombëtar kundër rebelëve Houthi dhe thekson një rezolutë të Këshillit […]

DASH: Kosova kërkon të blejë 246 raketa Javelin

Kosova ka bërë kërkesë për të blerë 246 armë të llojit raketë anti-tank në vlerë prej 75 milionë dollarë, ka konfirmuar Departametni amerikan i Shtetit. “Departamenti amerikan i Shtetit shpesh ka vendosur të miratojë shitjen e huaja ushtarake për Ministrinë e Mbrojtjes ës Kosovës, për përdorimin e armëve nga Forcat e Sigurisë së Kosovës”, është […]

Ndihmëssekretari O’Brien: Nuk do të lejohet të përsëriten ngjarjet e Banjskës

Ngjarjet që ndodhën shtatorin e kaluar në Banjskë në veri të Kosovës nuk do të lejohen të përsëriten, ka deklaruar Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien. “Mendoj se kjo është diçka që të dyja palët e kuptojnë se nuk do të lejohet të ndodhë dhe askush nuk dëshiron që kjo të […]

SHBA dhe Britania nisin luftën kundër rebelëve Houthi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Mbretëria e Bashkuar kanë nisur bombardimet ndaj rebelëve Houthi në Jemen. “Këto sulme janë në përgjigje të drejtpërdrejtë ndaj sulmeve të paprecedente nga (grupi) Houthi kundër anijeve ndërkombëtare në Detin e Kuq, përfshirë përdorimin e raketave balistike kundër anijeve për herë të parë në histori”, ka deklaruar Presidenti amerikan […]