Dy vite luftë me Rusinë: Si e humbi Ukraina dhe Zelensky vëmendjen e botës

Brenda dy viteve, konflikti Ukrainë-Rusi duket se u kthye në një rutinë për popullsinë e botës Aleksandra Peshtanigazeta-shqip.com Kur tanket ruse nisën marshimin drejt kufirit ukrainas dhe avionët ushtarakë lëshuan “ulërimat” e tyre mbi qiellin e Kievit, shumë pak mund ta besonin se çfarë po ndodhte. Më 24 shkurt të vitit 2022, mendimi se një […]

KFOR-i e vlerëson të qëndrueshme situatën në veri të Kosovës

KFOR-i ka larguar të dielën trupat e këtij misioni nga ndërtesa komunale në Zveqan, në veri të Kosovës, duke e konsideruar situatën si të qëndrueshme. Kjo është komuna e tretë dhe e fundit që misioni i KFOR-it ka tërhequr trupat nga ndërtesat komunale, pas vendosjes së tyre kur tensionet në komunat në veri të banuara […]

I kemi humbur 31.000 ushtarë, thotë Zelensky

Që nga fillimi i luftës mes Rusisë dhe Ukrainës, dy vite më parë, deri sot janë vrarë 31.000 ushtarë ukrainas.   Kështu ka deklaruar të dielën Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në një konferencë për media në kryeqytetin ukrainas, në shënimin e dyvjetorit të fillimit të luftës nga Rusia ndaj Ukrainës, që nisi më më […]