Vazhdon përhapja e koronavirusit në Itali

Në Itali ka vazhduar shtimi i numrit të personave të prekur nga koronavirusi. Së fundmi, një rast është regjistruar në Piemonte, derisa në Milano dy raste. Kështu, bilanci i njerëzve pozitivë për provat midis Lombardisë (47) dhe Veneto (16) rritet në 64. Deri më tani ka dy viktima, transmeton Top Channel. Kryeministri italian, Giusepe Conte, […]

Thaçi: T’i mirëpresim këshillat dhe kërkesat e SHBA-së

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në mënyrë indirekte i ka dërguar mesazh Qeverisë së drejtuar nga Albin Kurti që të veproj sipas kërkesave të Shteteve të Bashkuara. “I ftoj qytetarët dhe institucionet e Kosovës të jenë të hapura dhe t’i mirëpresin këshillat dhe kërkesat e SHBA-së, sepse kjo miqësi është fat dhe bekim i madh […]

Brenda ditës dyfishohet numri i të prekurve me koronavirus në Korenë e Jugut

Autoritetet në Korenë e Jugut kanë njoftuar se përhapja e koronavirusit është futur “në fazë të re serioze”. Prej ditës së premte janë shënuar 229 raste të reja, duke e rritur numrin në 433. Shumica e rasteve të reja të infektimit kanë të bëjnë me spitalet dhe grupet religjioze që gjenden afër qytetit Daegu. Korea […]

Gjukanoviq: Do të jem në Srebrenicë për të nderuar viktimat e gjenocidit

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, ka thënë se do të shkoj në Srebrenicë më 11 korrik, nëse ftohet, dhe se nuk do të lejoj që raportet midis vendit të tij dhe Bosnjës të rrezikohen. “[Milorad] Dodiku është duke bërë spektakël nacionalist dhe unë nuk dua të jem pjesë e tij. Ai nuk do […]

Shtatorja e Majlindës javën tjetër përurohet në Pejë

Një shtatore e bronztë për kamionen e xhudos, Majlinda Kelmendin, do të përurohet në Pejë. Ceremonia e rastit do të mbahet më 28 shkurt në ora 11:00, transmeton Koha.net. Në ceremoninë e zbulimit do të jetë edhe i pari i IJF-së, Vizer, që është mik i madh i Federatës së Xhudos së Kosovës. Vizer do […]

Lajçak propozohet për përfaqësues të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi

Shefi i politikës së jashte të Bashkimit Evropian, Joseph Borrell, ka propozuar Mirosllav Lajçakun për detyrën e përfaqësuesit të posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi. Burimet diplomatike në Bruskel e kanë konfirmuar këtë për Radion Evropa e Lirë, duke njoftuar se Borrell u ka dorëzuar vendeve anëtare të BE-së emrin e Lajçakut si përfaqësues i […]

Osmani: Reciprocitetin e bëjmë në modalitet të përbashkët me SHBA-në

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, është e bindur se do të gjendet një modalitet i përbashkët me Shtetet e Bashkuara për realizimin e reciprocitetit me Serbinë. Ajo thotë se kjo do të arrihet dhe do të jetë në interes të Kosovës dhe të miqësisë me SHBA-në. “Ne jemi në komunikim të vazhdueshëm me […]