Pothuajse gjysma e amerikanëve mendojnë se SHBA po shpenzon shumë për Ukrainën

Një sondazh i agjencisë së lajmeve Associated Press dhe Qendrës për Studimin e Çështjeve Publike (NORC) ka treguar se 45% e amerikanëve mendojnë se qeveria amerikane po shpenzon shumë për ndihmën dhënë Ukrainës në luftën kundër Rusisë. Kjo shënon një rënie nga sondazhi gjatë muajit tetor ku këtë mendim e kishin 52% e amerikanëve, megjithatë […]

Hasani: Draft-Statuti aktual për Asociacionin ‘e fillon zhbërjen e pavarësisë’

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani ka folur rreth çështjes së draft-statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe të propozuar nga Bashkimi Evropian, e të publikuar së fundmi nga ish-inspektori i Përgjithshëm i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI), Burim Ramadani. Në një intervistë për Gazetën Blic, Hasani ka thënë se nëse bëhet ky […]

Kurti: Beogradi i frikësohet dhe e do më shumë Moskën se Brukselin

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka thënë se në mënyrë paradoksale perëndimi po e shtyn Serbinë drejt Rusisë duke treguar butësi ndaj saj në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën. “Sa herë që Beogradi shkel marrëveshjen, bilbili nuk fishkëllehet. A mund ta imagjinoni një arbitër që ka humbur bilbilin dhe tani thjesht ndjek lojtarët? […]

SHBA-KINË, takimi i presidentëve: ‘Konkurrenca të mos kthehet në konflikt’

Presidenti amerikan Joe Biden dhe Presidenti kinez Xi Jinping janë takuar të mërkurën në kompleksin historik Filoli, në San Françisko, në vizitën e parë në gjashtë vitet e fundit që Xi i bënë Shteteve të Bashkuara. Takimi po shihet si një sprovë nëse Xi dhe Biden mund ta ngadalësojnë rënien e marrëdhënieve mes dy vendeve […]

‘Dokumenti i ri’ e respekton Kushtetutën e Kosovës, thotë Ministrja Gërvalla

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, ka thënë se drafti i ri evropiano-amerikan për statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe e respekton Kushtetutën e Kosovës. “Një dokument i ri që kemi marrë, i cili nuk e di a do të quhet asociacion apo si do të quhet, i cili shërben për implementimin […]

“Izraeli ka kaluar vijat e kuqe”, thotë Presidenti iranian Raisi

Presidenti iranian, Ebrahim Raisi, ka deklaruar se Izraeli ka kaluar vijat e kuqe dhe kështu mund të detyroj “secilin” të ndërmarrë veprime. “Krimet e regjimit sionist i kanë kaluar vijat e kuqe, të cilat mund t’i detyrojnë të gjithë të ndërmarrin veprime. Uashingtoni na kërkon të mos bëjmë asgjë, por ata vazhdojnë të japin mbështetje […]

Izraeli vazhdon bombardimin e Gazës, fillon futjen e këmbësorisë

Izraeli ka vazhduar bombardimin e  Gazës, derisa Kryeministri Benjamin Netanyahu deklaroi të shtunën se kjo do të jetë një luftë “e gjatë dhe e vështirë”.   Kryeministri izraelit deklaroi se operacionet në terren brenda Gazës shënojnë “fazën e dytë” të luftës, duke konfirmuar se trupa këmbësorie shtesë janë futur në territorin e Gazës. Izraeli ka […]