KFOR-i e vlerëson të qëndrueshme situatën në veri të Kosovës

KFOR-i ka larguar të dielën trupat e këtij misioni nga ndërtesa komunale në Zveqan, në veri të Kosovës, duke e konsideruar situatën si të qëndrueshme. Kjo është komuna e tretë dhe e fundit që misioni i KFOR-it ka tërhequr trupat nga ndërtesat komunale, pas vendosjes së tyre kur tensionet në komunat në veri të banuara […]

I kemi humbur 31.000 ushtarë, thotë Zelensky

Që nga fillimi i luftës mes Rusisë dhe Ukrainës, dy vite më parë, deri sot janë vrarë 31.000 ushtarë ukrainas.   Kështu ka deklaruar të dielën Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në një konferencë për media në kryeqytetin ukrainas, në shënimin e dyvjetorit të fillimit të luftës nga Rusia ndaj Ukrainës, që nisi më më […]

Dorëhiqet Kryeministri maqedonas Kovaçevski

Të dielën, në Maqedoninë e Veriut pritet të miratohet qeveria teknike pasi të enjten dhanë dorëheqje Kryeministri Dimitar Kovaqevski dhe Kryeparlamentari Talat Xhaferi. Në krye të qeverisë teknike do të vijë Talat Xhaferi, kryetar i deritashëm i Parlamentit. Në këtë mënyrë Maqedonia e Veriut do të ketë për herë të parë një kryeministër shqiptar, megjithëse […]

Rusia mund t’i përdorë armët bërthamore, thotë raporti i IISS

Një raport i Institutit Ndërkombëtar për Studime Strategjike (IISS) thotë se Rusia tani po e sheh si të mundshme përdorimin e armëve taktike bërthamore. “Rusia tani ka më pak besim në aftësitë e saj konvencionale për shkak të gjithçkaje që ka humbur në luftën me Ukrainën”, thotë William Alberque, autor i raportit dhe Drejtor i […]

Osmani-Pendarovski: Na bashkon rruga e integrimit evropian

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mirëpritur të enjten Presidentin e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski. Sipas njoftimit të Presidencës, në këtë takim Osmani ka deklaruar se për të dy vendet “procesi i integrimit evropian është prioritet që na bashkon”.      Osmani ka thënë se përfshirja e Kosovës në Partneritetin për Paqe, e më pas […]

NATO nis stërvitjen më të madhe në dekada

Derisa tensionet gjeopolitike po përshkallëzohen, NATO-ja ka nisur stërvitjen e saj më të rëndësishme ushtarake që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë. Krahas rreth 90 mijë ushtarëve, edhe aeroplanë, helikopterë, dronë, tanke dhe makineri të tjera ushtarake të shteteve anëtare të NATO-s do të jenë pjesë e manovrave tokësore, detare dhe ajrore deri në muajin […]

Sulmet në Jemen: “Vetëmbrojtje individuale dhe kolektive”, thonë qeveritë e koalicionit

Qeveritë e Australisë, Bahreinit, Kanadasë, Danimarkës, Gjermanisë, Holandës, Zelandës së Re, Republikës së Koresë, Britanisë së Madhe dhe SHBA-së kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët në lidhje me bombardimet e filluara të enjten ndaj rebelëve Houthi në Jemen. Deklarata citon “konsensusin e gjerë” të komunitetit ndërkombëtar kundër rebelëve Houthi dhe thekson një rezolutë të Këshillit […]

DASH: Kosova kërkon të blejë 246 raketa Javelin

Kosova ka bërë kërkesë për të blerë 246 armë të llojit raketë anti-tank në vlerë prej 75 milionë dollarë, ka konfirmuar Departametni amerikan i Shtetit. “Departamenti amerikan i Shtetit shpesh ka vendosur të miratojë shitjen e huaja ushtarake për Ministrinë e Mbrojtjes ës Kosovës, për përdorimin e armëve nga Forcat e Sigurisë së Kosovës”, është […]

Ndihmëssekretari O’Brien: Nuk do të lejohet të përsëriten ngjarjet e Banjskës

Ngjarjet që ndodhën shtatorin e kaluar në Banjskë në veri të Kosovës nuk do të lejohen të përsëriten, ka deklaruar Ndihmëssekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien. “Mendoj se kjo është diçka që të dyja palët e kuptojnë se nuk do të lejohet të ndodhë dhe askush nuk dëshiron që kjo të […]

SHBA dhe Britania nisin luftën kundër rebelëve Houthi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Mbretëria e Bashkuar kanë nisur bombardimet ndaj rebelëve Houthi në Jemen. “Këto sulme janë në përgjigje të drejtpërdrejtë ndaj sulmeve të paprecedente nga (grupi) Houthi kundër anijeve ndërkombëtare në Detin e Kuq, përfshirë përdorimin e raketave balistike kundër anijeve për herë të parë në histori”, ka deklaruar Presidenti amerikan […]