Vitin e kaluar mbi pesë mijë persona hoqën dorë nga nënshtetësia kosovare

Gjatë vititi 2019 mbi pesë mijë qytetarë kanë hequr dorë nga nënshtetësia kosovare. “Gjate periudhës janar-dhjetor 2019, në Divizionin e Shtetësisë janë marrë 5461 vendime për lirim nga shtetësia. Prej tyre 5394 janë vendime pozitive, 67 vendime negative. Nënshtetësitë që marrin më së shumti qytetarët e Kosovës, janë nënshtetësia gjermane, austriake, sllovene e të tjera”, […]

AAK mbledh nënshkrimet për seancën kushtuar taksës ndaj Serbisë

Grupi Parlamentar i AAK-së ka arritur të mbledh nënshkrimet e nevojshme për thirrje të një seance të jashtëzakonshme në lidhje me taksën ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnja. “Nënshkrimet i kemi mbledhur me tri partitë opozitare, AAK-ja, PDK dhe Nisma, dhe do të dakordohemi për ditën, sigurisht se gjithçka do të jetë në pajtim me […]

Holanda kërkon ‘më shumë rezultate’ nga Shqipëria për hapjen e negociatave

Holanda ka shprehur edhe njëherë qëndrimin e saj karshi hapjes së negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. “Qartësisht, nuk ka ende dritë jeshile për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.. Drita jeshile vjen kur të përmbushen kriteret. Për Holandën, Maqedonia e Veriut ka përmbushur kushtet, por për Shqipërinë presim më […]

Kërkohet njohja e pavarësisë së Kosovës nga Vatikani

Kryeparlamentarja Vjosa Osmani është takuar me imzot Jean Marie – Speich, delegat apostolik për Kosovë. Sipas komunikatës së Zyres për Marrëdhënie me Publikun të Kuvendit të Kosovës, Osmani ka shprehur gatishmërinë e saj dhe të Kuvendit të Republikës që ta vazhdojnë bashkëpunimin me Selinë e Shenjtë. “Njohja e pavarësisë së vendit tonë jo vetëm do […]

Tare tregon si do të vazhdojnë ndeshjet në Itali, pas rasteve me koronavirus

Ish-futbollisti shqiptar, Igli Tare, që mban detyrën e Drejtorit Sportiv në Lazio, ka treguar se si do të vzhdoj zhvillimi i ndeshjeve në kampionatin italian pas përhapjes së koronavirusit në vend. “Në veri të Italisë siç duket futbolli do të jetë me dyer të mbyllura. Ndërsa në jug ka ende një shpresë të vogël që […]

Koronavirusi depërton në Kroaci dhe Austri

Infektimet me koronavirus kanë mbërritur edhe në Kroaci dhe Austri, derisa është rritur numri i të vdekurve dhe të prekurve në Itali. Kryeministri kroat Andrej Plenkoviq, saktësoi se i infektuari është një burrë i ri, gjendja e të cilit është stabile. Raportohet se ai është i shtruar në Klinikën e Sëmundjeve Infektive “Dr. Fran Mihaljeviq” […]

Paralajmërohet ngritja e akuzave nga Dhomat e Specializuara të Kosovës

Dhomat e Specializuara të Kosoëvs, njohur si Gjykata Speciale, me seli në Hagë, shumë shpejt mund të ngrit aktuzat e para ndaj pretendimeve për krime gjatë luftës së fundit në Kosovë. Në një njoftim të së hënës pasdite, thuhet se “Prokurori i Specializuar ka njoftuar Kryetaren e Dhomave të Specializuara të Kosovës se ka ndërmend […]