Dy vite luftë me Rusinë: Si e humbi Ukraina dhe Zelensky vëmendjen e botës

Brenda dy viteve, konflikti Ukrainë-Rusi duket se u kthye në një rutinë për popullsinë e botës Aleksandra Peshtanigazeta-shqip.com Kur tanket ruse nisën marshimin drejt kufirit ukrainas dhe avionët ushtarakë lëshuan “ulërimat” e tyre mbi qiellin e Kievit, shumë pak mund ta besonin se çfarë po ndodhte. Më 24 shkurt të vitit 2022, mendimi se një […]

KFOR-i e vlerëson të qëndrueshme situatën në veri të Kosovës

KFOR-i ka larguar të dielën trupat e këtij misioni nga ndërtesa komunale në Zveqan, në veri të Kosovës, duke e konsideruar situatën si të qëndrueshme. Kjo është komuna e tretë dhe e fundit që misioni i KFOR-it ka tërhequr trupat nga ndërtesat komunale, pas vendosjes së tyre kur tensionet në komunat në veri të banuara […]

I kemi humbur 31.000 ushtarë, thotë Zelensky

Që nga fillimi i luftës mes Rusisë dhe Ukrainës, dy vite më parë, deri sot janë vrarë 31.000 ushtarë ukrainas.   Kështu ka deklaruar të dielën Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në një konferencë për media në kryeqytetin ukrainas, në shënimin e dyvjetorit të fillimit të luftës nga Rusia ndaj Ukrainës, që nisi më më […]

BE me ligje më të rrepta kundër trafikimit të qenieve njerëzore

Lufta kundër trafikimit të qenieve njerëzore në Bashkimin Evropian duhet të bëhet më efektive. Përfaqësuesit e shteteve anëtare dhe Parlamenti Evropian kanë rënë dakord të zgjerojnë ndjeshëm një direktivë ekzistuese për ndjekjet penale. Sipas Presidencës belge të Këshillit të BE, ndryshimet e planifikuara parashikojnë, ndër të tjera, që personat që me vetëdije përdorin shërbimet e viktimave […]

Dorëhiqet Kryeministri maqedonas Kovaçevski

Të dielën, në Maqedoninë e Veriut pritet të miratohet qeveria teknike pasi të enjten dhanë dorëheqje Kryeministri Dimitar Kovaqevski dhe Kryeparlamentari Talat Xhaferi. Në krye të qeverisë teknike do të vijë Talat Xhaferi, kryetar i deritashëm i Parlamentit. Në këtë mënyrë Maqedonia e Veriut do të ketë për herë të parë një kryeministër shqiptar, megjithëse […]

Rusia mund t’i përdorë armët bërthamore, thotë raporti i IISS

Një raport i Institutit Ndërkombëtar për Studime Strategjike (IISS) thotë se Rusia tani po e sheh si të mundshme përdorimin e armëve taktike bërthamore. “Rusia tani ka më pak besim në aftësitë e saj konvencionale për shkak të gjithçkaje që ka humbur në luftën me Ukrainën”, thotë William Alberque, autor i raportit dhe Drejtor i […]

Osmani-Pendarovski: Na bashkon rruga e integrimit evropian

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mirëpritur të enjten Presidentin e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski. Sipas njoftimit të Presidencës, në këtë takim Osmani ka deklaruar se për të dy vendet “procesi i integrimit evropian është prioritet që na bashkon”.      Osmani ka thënë se përfshirja e Kosovës në Partneritetin për Paqe, e më pas […]

NATO nis stërvitjen më të madhe në dekada

Derisa tensionet gjeopolitike po përshkallëzohen, NATO-ja ka nisur stërvitjen e saj më të rëndësishme ushtarake që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë. Krahas rreth 90 mijë ushtarëve, edhe aeroplanë, helikopterë, dronë, tanke dhe makineri të tjera ushtarake të shteteve anëtare të NATO-s do të jenë pjesë e manovrave tokësore, detare dhe ajrore deri në muajin […]

Legjendat e Bayernit nderojnë Beckenbauerin

Franc Beckenbauer “u mposht” nga jeta në moshën 78 vjeçare, ku sëmundja e “parkison” e rrënoi ngadalë, derisa data 7 janar rezultoi fatale për legjendën e Bajernit dhe futbollit gjerman. Personalitetet më të rëndësishme nga kampionët e Bundesligës, por jo vetëm, morën pjesë në shërbesën përkujtimore në nder të Franc Bekenbauer, e cila u zhvillua […]

“Oppenheimer” dominoi në çmimet Golden Globes

Filmi “Oppenheimer” i Christopher Nolan ka dominuar si fitues në ndarjen e qmimeve Golden Globes, duke fituar pesë çmime, përfshirë dramën më të mirë, regjinë më të mirë për Nolanin, rezultatin më të mirë, si dhe çmimet për aktorët Cillian Murphy dhe Robert Downey Jr. Në filmin biografik të vlerësuar me çmime prestigjioze, regjisori Christopher […]